POS - czy warto?

stanowić nad tym, jakich detergentów używamy. Tak naprawdę jedynymi z bardziej szkodliwych dla środowiska, są środki piorące. Zawierają chociażby fosforany, które powodują rozrost glonów, co może spowodować małą ekologiczną katast

Dodane: 09-09-2016 21:57
POS - czy warto?

Kwestie ekologiczne

Obecnie sprzęt AGD jest całkiem energooszczędny. Dotyczy to również sprzętu używającego wody - czyli pralek i zmywarek.

Jednak jeżeli przejmujemy się ekologią, musimy się zastanowić nad tym, jakich detergentów używamy. Tak naprawdę jedynymi z bardziej szkodliwych dla środowiska, są środki piorące. Zawierają chociażby fosforany, które powodują rozrost glonów, co może spowodować małą ekologiczną katastrofę.


Zapomnij o detergentach

Jeśli naprawdę chcemy być ekologiczni, warto poszukać naturalnych metod radzenia sobie z czystością. Naprawdę można zredukować ilość chemii w gospodarstwie domowym i to bez straty pieniędzy, ba - możemy na tym zaoszczędzić! W domowych warunkach możemy zrobić własne tabletki do zmywarki, czy też odkamieniacz. Zamiast stosować detergenty, użyj na kamień octu rozcieńczonego z woda, soli lub sody oczyszczonej. To jest naprawdę skuteczne, a do tego - nie jest toksyczne. Stosowanie chemicznych środków do usuwania kamienia np. z czajnika, może nie być dobrym pomysłem - istnieje ryzyko zatrucia, jeśli nie zmyjemy go wystarczająco dobrze. Przy domowych alternatywach nie ma najmniejszego ryzyka, że zrobimy sobie, lub dzieciom krzywdę. A przy okazji - zaoszczędzimy.


Oszczędzanie wody - kilka porad

Płacisz za dużo za wodę i zastanawiasz się, jak by tu oszczędzić? Jest parę łatwych sposobów.

Jednak jeżeli zużycie wody wydaje ci się zbyt duże, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... nie kradnie. Bywa się także, że rachunek nie jest prawidłowo naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Jednak jeśli wszystkie instalacje działają prawidłowo, to dobrze jeszcze skontrolować parę rzeczy.

Miejscem gdzie bardzo dużo wody zużywamy jest toaleta. Skontroluj, czy masz oszczędną spłuczkę, czy też może woda ucieka do muszli ciągle? To dość często się niestety zdarza. Mechanizm spłuczki da się kupić osobno, można go wymienić samodzielnie. W najgorszym razie, trzeba niestety kupić sobie nową toaletę.

Istotna jest też jakość i energooszczędność sprzętów AGD - pralki i zmywarki. Dobra zmywarka zużywa znacznie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna mieć automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.© 2019 http://www.kolektory.katowice.pl/