O medycynie i lekarzach specjalistach

jego samopoczucie a także między innymi koszt leczenia poniesiony ze strony pacjenta. Pomimo, że opieka publiczna jest ogólnodostępna bardzo wiele osób decyduje się na zrezygnowanie z państwowego dofinansowania w tym zakresie wyb

O medycynie i lekarzach specjalistach

Jak poradzić sobie z nietypowymi schorzeniami?

Jak wiadomo, od umiejętności i wiedzy lekarza zależy niejednokrotnie nie tylko czas powrotu pacjenta do zdrowia, ale także jego samopoczucie a także między innymi koszt leczenia poniesiony ze strony pacjenta. Pomimo, że opieka publiczna jest ogólnodostępna bardzo wiele osób decyduje się na zrezygnowanie z państwowego dofinansowania w tym zakresie wybierając prywatne placówki specjalistyczne. Bardzo często w tego typu miejscach możemy udać się na wizytę do takiego specjalisty, który w publicznym ośrodku przyjmuje niezwykle rzadko. Co więcej, w związku z finansowaniem przez pacjentów często stan i aparatura dostępna w placówce prywatnej również jest w o wiele lepszym stanie, co także decyduje o wyborze takiego leczenia przez pacjentów.


O chorobie wieńcowej

W Ameryce Północnej, Japonii, Australii i Nowej Zelandii duża część ?pacjentów kardiologicznych? cierpi dziś na chorobę niedokrwienną serca i w związku z tym rozpoznanie, leczenie i rehabilitacja w przebiegu różnych postaci choroby niedokrwiennej serca są w centrum uwagi większości kardiologów.

Przez ostatnie dwa wieki obok terapii lekowych wiele na znaczeniu zyskały terapie inwazyjne. Mowa tu o przeprowadzanych przez chirurgów zabiegach przęsłowania naczyń wieńcowych i przezskórne interwencje wieńcowe wykonywane przez kardiologów inwazyjnych, które obecnie najczęściej są związane z implantacją stentów. Warunkiem optymalnego wykonania zabiegów jest dokładna wiedza z zakresu indywidualnej anatomii naczyń wieńcowych, pozyskana podczas wcześniej wykonanego badania angiograficznego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiologia#Choroba_wie.C5.84cowa


Historia okulistyki

Według historyków indyjskich pierwsze operacje okulistyczne wykonywano już 4,5 tys. lat p.n.e. Jest to teza sporna, z uwagi na brak źródeł. Pierwszą pisemną wzmiankę o operacji okulistycznej zawiera Kodeks Hammurabiego (spisany ok. 1772 p.n.e.), w którym paragraf 215 opisuje operację usunięcia ropnia worka łzowego1.

Pionierem operacji na oku w medycynie współczesnej był XVI-wieczny Niemiec Georg Bartisch (1536-1606), który w 1583 roku usunął gałkę pacjentowi z powodu raka2. W 1709 roku Michel Brisseau odkrył, że przyczyną zaćmy jest zmętnienie soczewki w oku. Pierwsze szpitale okulistyczne powstawały kolejno w Wiedniu (1786), Londynie (1804, Moorfields Eye Hospital) i Petersburgu (1806)2.

Pierwszy polski ośrodek okulistyki (Instytut Oftalmiczny) założył w 1823 roku Wiktor Feliks Szokalski2, uznawany za ojca polskiej okulistyki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Okulistyka



© 2019 http://www.kolektory.katowice.pl/