Kilka słów o ogrzewaniu

nak wystarczy zgłosić do gazowni rozpoczęcie okresu grzewczego, żeby opłaty za zużycie gazu były nieco inaczej obliczane. Sam montaż instalacji gazowej w domu powinien zostać wykonany jeszcze w czasie wykańczania postawionego budy

Kilka słów o ogrzewaniu

Pierwsze uruchomienie piecyka gazowego

Ogrzewanie domu gazem stanowi bardzo wygodny sposób na jego nagrzewanie w okresie zimowym. Chociaż wydaje się on nieco drogi, to jednak wystarczy zgłosić do gazowni rozpoczęcie okresu grzewczego, żeby opłaty za zużycie gazu były nieco inaczej obliczane. Sam montaż instalacji gazowej w domu powinien zostać wykonany jeszcze w czasie wykańczania postawionego budynku, ponieważ wówczas można dostosować kupowane grzejniki do wybranego sposobu ogrzewania domu. W wyborze dobrego piecyka mogą pomóc pracownicy firmy sprzedającej piecyki gazowe. Ich rodzaj musi zostać dostosowany do wielkości samego budynku i wielkości zakupionych grzejników. Również pierwsze uruchomienie piecyka gazowego powinno być wykonywane przez specjalistów.


Magazynowanie drzewa opałowego

Wszystkie osoby, które posiadają tradycyjne piece grzewcze muszą dbać o posiadanie dostatecznej ilości drzewa opałowego. Dzięki temu będą mogły spokojnie ogrzewać swój w okresie zimowym. Powinny one także pamiętać o tym, żeby dokonać kupna potrzebnego im drzewa odpowiednio szybciej, ponieważ drzewo sprzedawane na krótko przed rozpoczęciem zimy jest najdroższe. Zamówienia na drzewo opałowe są przyjmowane przez różne firmy usługowe posiadające dostęp do dużej ilości drzewa. Może być ono przywożone do klienta specjalnymi samochodami pozostającymi na wyposażeniu takich firm, a magazynowane jest zwykle w kotłowni. Może także znajdować się na dworze blisko kotłowni pod odpowiednim zadaszeniem, jednocześnie nie musi być niczym przykrywane.


Ponieważ przenikanie ciepła poprzez konwekcję odbywa się

Konwekcja

Osobny artykuł: Konwekcja.

Ponieważ przenikanie ciepła poprzez konwekcję odbywa się z jednoczesnym ruchem masy, wpływ na dynamikę tego procesu ma jeszcze jedna zmienna - rodzaj ruchu płynu. W konsekwencji konwekcyjny ruch ciepła jest procesem trudniejszym do opisania i modelowania niż proces przewodzenia. W dodatku parametry płynów wykazują zwykle większą zmienność w zależności od temperatury i ciśnienia niż współczynnik przewodzenia ciepła w ciele stałym. Jest to ważne ponieważ w procesie projektowania wymienników to właśnie na ten rodzaj ruchu można wpływać zmieniając parametry przepływu. Ruch ciepła przez konwekcję opisuje ogólne równanie:

Q ˙ = ? ? A ? ? T \displaystyle \dot Q=\alpha \cdot A\cdot \Delta T \displaystyle \dot Q=\alpha \cdot A\cdot \Delta T

gdzie:

? ? współczynnik wnikania ciepła (kW/m2K)

A ? powierzchnia wymiany ciepła (m2)

?T ? różnica temperatur (K).

Do obliczenia współczynnika wnikania ? wykorzystuje się liczby podobieństwa ? Nusselta, Prandtla, Reynoldsaa oraz inne. W literaturze dostępne są wzory korelacyjne umożliwiające wyznaczenie tych liczb z dużą dokładnością.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a



© 2019 http://www.kolektory.katowice.pl/