Nie trzeba dużo wysiłku, aby wprowadzić do pomieszczenia ciepły styl. Bardzo często wystarczą w odpowiednim stylu i rozmiarze. Więcej o wystroju wnętrz. Zapraszam do czytania.
Formy dywanów
Dywany mogą przybrać praktycznie dowolny kształt, wiadomo, że im bardziej wymyślny tym może być trudniejszy w wykonaniu. Przy dzisiejszych, automatycznych tkalniach i fabrykach, nowe wzory powstaje praktycznie codziennie. Pośród klasycznych stylów mamy do wyboru wzorzyste, geometryczne, jednolite, w motywy kwiatowe i wiele innych. Oczywiście każda wariacja posiada swoja nazwę, np. marokańska koniczynka- to we wzór przypominający koniczynę, powtarzający się na całej powierzchni dywanu.
Wybór dywanu i wzoru zależy jedynie od naszej inwencji oraz budżetu, a niestety te najfajniejsze potrafią słono kosztować.
Wikipedia o dywanie
Dywan ? tkanina dekoracyjna przeznaczona do pokrycia pewnych płaszczyzn (najczęściej podłóg, czasem także ścian).
Dywany pojawiły się prawdopodobnie w Azji Centralnej między III a II tysiącleciem p.n.e. Dywan widnieje na fladze Turkmenistanu.
Słowo dywan, według językoznawcy Aleksandra Brücknera, pochodzi od tureckiego diwan (rada, biuro), a to z kolei z języka perskiego, gdzie oznacza ?trybunał?. Dywany mają różne kształty, kolory i rozmiary.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dywan
Perskie - Wikipedia wyjaśnia
Dywan perski ? ciężka, ręcznie tkana tkanina dekoracyjna z obszaru Persji, zdobiona motywami roślinnymi, scenami figuralnymi i zwierzęcymi, wytwarzana z wełny lub jedwabiu na osnowie bawełnianej lub wełnianej. Różne rodzaje dywanów wytwarzanych w Iranie nazywane są najczęściej od nazw miejscowości gdzie są produkowane, np. Hamadan, Kerman czy Sziraz.
Tradycyjna sztuka tkania dywanów perskich jest narodowym dziedzictwem kulturowym Iranu. W 2010 roku sztuka tkania dywanów z Farsu oraz z Kaszanu zostały wpisane na na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dywan_perski